Podstawowe rodzaje klimatyzacji
System klimatyzacji coraz częściej staje się jednym z podstawowych elementów wyposażenia nie tylko w obiektach biurowych, ale także w prywatnych domach czy mieszkaniach. W wielu miejscach nie wystarcza bowiem zainstalowany system wentylacji, żeby zapewnić przebywającym w poszczególnych pomieszczaniach osobom optymalną temperaturę powietrza. W gorące dni jest w nich po prostu zbyt ciepło, żeby można było w nich dobrze wypocząć czy efektywnie pracować. W zależności od ogólnej charakterystyki budynku oraz od tego, w ilu dokładnie pomieszczeniach chcielibyśmy zainstalować klimatyzację, możemy się zdecydować na konkretny rodzaj urządzenia. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy Państwu najczęściej obecnie stosowane rodzaje klimatyzacji.
Kryteria podziału rodzajów klimatyzatorów
Rodzaje systemów klimatyzacji można wyróżnić w oparciu o co najmniej kilka oddzielnych kryteriów. Można to zrobić ze względu na mobilność urządzenia. W tym przypadku wyróżniamy klimatyzatory stacjonarne oraz klimatyzatory przenośne. Można to zrobić ze względu na miejsce zainstalowania klimatyzatora. W tym wypadku można wyróżnić już o wiele więcej rodzajów urządzeń, m.in. klimatyzatory kasetonowe, które są montowane w suficie podwieszanym, klimatyzatory ścienne, klimatyzatory kanałowe, klimatyzatory ścienno-przysufitowe oraz klimatyzatory przypodłogowe.
Najczęściej stosowanym podziałem rodzajów systemów klimatyzacji jest jednak podział ze względu na ilość zastosowanych jednostek urządzenia. Tutaj wyróżniamy cztery rodzaje urządzeń:
Monobloki
Jest to najprostszy rodzaj klimatyzatorów i jednocześnie… najrzadziej stosowany. Monobloki zbudowane są z jednego, montowanego w oknie lub na ścianie, modułu. Wychodzi z niego odprowadzana przez okno na zewnątrz budynku rura. Monobloki są rzadko stosowane przede wszystkim ze względu na to, że mają bardzo małą moc i mogą się sprawdzić do ochładzania powietrza jedynie w niewielkich pomieszczeniach. Ze względu na konieczność wystawienia przy każdym użyciu na zewnątrz budynku rury, takie klimatyzatory są także dosyć problematyczne w stosowaniu.
Klimatyzatory typu Split
Zupełnie inną jakość chłodzenia zapewniają pozostałe trzy rodzaje systemów klimatyzacji, czyli klimatyzatory Split i Multi-Split oraz systemy VRF. Klimatyzatory Split składają się z dwóch modułów, jednego modułu zewnętrznego i jednego modułu wewnętrznego. Obie te jednostki są ze sobą połączone instalacją rurową i elektryczną. Jest to bardzo funkcjonalny rodzaj urządzenia, który służy do ochładzania jednego wybranego pomieszczenia. Sprawdza się więc do stosowania w mniejszym biurze lub do ochładzania jedynie salonu w domu czy w mieszkaniu. Klimatyzatory typu Split są bardzo proste w obsłudze i są niezwykle funkcjonalne. Umożliwiają skuteczne ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu oraz jego filtrowanie, osuszenie i wentylację.
Klimatyzatory typu Multi-Split
Jeszcze bardziej rozbudowane są klimatyzatory typu Multi-Split, które umożliwiają ochładzanie powietrza nawet w pięciu oddzielnych pomieszczeniach, z użyciem zaledwie jednej jednostki zewnętrznej. Takie urządzenia mogą być także montowane w jednym bardzo dużym pomieszczeniu, ale najczęściej służą ochładzaniu kilku oddzielnych biur lub kilku pokojów w domach jednorodzinnych czy w mieszkaniach.
Klimatyzatory w systemie VRF
Istnieje jeszcze jeden rodzaj systemów klimatyzacji, który jest przeznaczony do stosowania w bardzo dużych budynkach W systemach VRF możliwe jest bowiem podłączenie do zaledwie trzech jednostek zewnętrznych aż 64 jednostek wewnętrznych, czyli ochładzanie aż 64 oddzielnych pomieszczeń, czyli w większości przypadków praktycznie całego budynku lub przynajmniej całego piętra w budynku.
Systemy klimatyzacji VRF charakteryzują się zmiennym przepływem czynnika chłodniczego, dzięki czemu możliwa jest lepsza regulacja wydajności poszczególnych urządzeń chłodniczych oraz osiągnięcie maksymalnej efektywności energetycznej. Jednostki wewnętrzne w systemach VRF są u większości producentów identyczne, jak w przypadku systemów Multi-Split. Różnica pomiędzy oboma rodzajami klimatyzacji jest w sposobie łączenia poszczególnych jednostek wewnętrznych z odpowiadającym za przepływ właściwej ilości czynnika chłodniczego agregatem. W systemach VRF zastosowano systemy trójnikowe, które mają jedną parę rur wychodzących z agregatu (odpowiednio: zasilanie i powrót) i trójnikach, na których instalacja ma możliwość rozgałęziania na poszczególne jednostki wewnętrzne.