Klimatyzacja do domu. Kryteria wyboru
Posiadanie w swoim domu lub w mieszkaniu klimatyzacji jest marzeniem bardzo wielu osób. W ostatnich latach doskwierają nam podczas lata coraz większe upały. W zasadzie od samego początku maja, do nawet końca września jest bardzo dużo dni, w których temperatura powietrza na zewnątrz jest w okolicach 30oC. To oczywiście ma także wpływ na wzrost temperatury powietrza wewnątrz domu czy mieszkania. Chcąc sobie zapewnić nieco więcej komfortu podczas przebywania w domu, musimy oczywiście zasłonić okna, żeby nie docierały do wnętrza promienie słoneczne, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem oprócz tego jest także dokonanie inwestycji w przynoszącą ochłodzenie klimatyzację. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opiszemy 3 najczęściej stosowane w domach i mieszkaniach rodzaje klimatyzatorów oraz napiszemy jakie kryteria powinno się brać pod uwagę przy wyborze tego najbardziej odpowiedniego.
Co powinno decydować o rodzaju zastosowanej klimatyzacji?
Najważniejszym elementem, od którego powinien zależeć wybór konkretnego rodzaju klimatyzacji, jest to w ilu pomieszczeniach w swoim domu lub mieszkaniu chcielibyśmy mieć możliwość jej stosowania. Wspomniane we wstępie trzy najchętniej stosowane rodzaje klimatyzatorów różnią się bowiem od siebie właśnie ilością pomieszczeń, które są w stanie w jednym momencie ochłodzić. Jeżeli zależy nam tylko na ochłodzeniu jednego pomieszczenia, możemy więc się zdecydować na najprostszy klimatyzator przenośny lub klimatyzator typu Split. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, żeby mieć możliwość jednoczesnego ochładzania kilku pomieszczeń, powinniśmy zainstalować systemy klimatyzacji Multi Split. Czym się charakteryzują wszystkie te rodzaje klimatyzacji?
Klimatyzatory przenośne
Jest to zdecydowanie najprostszy rodzaj klimatyzatorów. Przenośne urządzenie może być ustawiane w dowolnym pomieszczeniu i bez problemu można je przenosić z miejsca na miejsce. Oprócz jednak bardzo dużej mobilnością klimatyzatory te mają także swoje wady. Przede wszystkim są dużo mniej wydajne od pozostałych rodzajów klimatyzatorów i nie umożliwiają tak szybkiego i łatwego ochłodzenia pomieszczenia, jak klimatyzatory Split czy Multi Split. Stawiając na klimatyzatory przenośne trzeba się także liczyć z tym, że takie urządzenia są stosunkowo głośne i zajmie nam nieco czasu, żeby się do wydobywanego przez nie dźwięku przyzwyczaić.
Klimatyzatory typu Split
Jeżeli zależy nam na ochłodzeniu wyłącznie jednego pomieszczenia, zazwyczaj salonu czy pokoju dziennego, w którym po prostu spędzamy najwięcej swojego wolnego czasu w ciągu dnia, wtedy lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na klimatyzator typu Split. Jest to już nieco bardziej zaawansowane urządzenia, które składa się z dwóch jednostek: umieszczonego na zewnątrz budynku skraplacza (jednostki zewnętrznej) oraz zamontowanej wewnątrz chłodzonego pomieszczenia parownika (jednostki wewnętrznej). Obie jednostki są ze sobą połączone układem sterującym oraz przewodem freonowym, przez który odbywa się transport czynnika chłodzącego oraz jego skroplin. Jednostka wewnętrzna w systemach Split może być zamontowana w różny sposób. Producenci tego typu klimatyzatorów oferują m.in. klimatyzatory podsufitowe, klimatyzatory ścienne, klimatyzatory kanałowe czy jednostki stojące. Bez przeszkód zatem uda się dobrać taki rodzaj klimatyzatora, który będzie dobrze pasował do aranżacji wnętrza. Urządzenia Split są znacznie bardziej efektywne od klimatyzatorów przenośnych, a dzięki umieszczeniu powodujących najwięcej hałasu sprężarek i wentylatorów na zewnątrz budynku, w pomieszczeniu praktycznie nie słychać ich działania.
Klimatyzatory typu Multi Split
Ostatnim powszechnie stosowany rodzajem klimatyzacji domowej są urządzenia typu Multi Split. Zasada ich działania jest taka sama jak w systemach Split, z tą różnicą, że w systemach klimatyzacji typu Multi Split istnieje możliwość podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że do jednego umieszczonego na zewnątrz budynku skraplacza można podłączyć kilka, znajdujących się w różnych pomieszczeniach parowników. Zazwyczaj domowe systemy Multi Split posiadają od 2 do nawet 5 jednostek wewnętrznych. Co istotne każda z nich może być sterowana oddzielnie, co oznacza, że nie trzeba w jednym momencie ochładzać wszystkich pomieszczeń, i nie każda jednostka musi działać z tą samą mocą.