Jakie są dostępne rodzaje kanałów wentylacyjnych?
Instalacja wentylacyjna składa się z wielu elementów. Każdy z nich ma wpływ na prawidłowe działanie całego systemu. Jednym z najważniejszych jest odpowiadający za prawidłowy wyciąg, a następnie rozprowadzanie po pomieszczeniach świeżego powietrza układ kanałów wentylacyjnych. Obecnie przy tworzeniu systemów wentylacji można wykorzystać wiele rodzajów kanałów wentylacyjnych, które mogą się między sobą różnić kształtem lub/i materiałami, z jakich zostały wykonane. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie na blogu.
Od czego powinien zależeć wybór rodzaju kanałów wentylacyjnych?
Wybór odpowiednich rodzajów kanałów wentylacyjnych będzie pełnił bardzo ważną rolę w ich późniejszym wykorzystywaniu. Przede wszystkim element ten będzie decydował o jakości trafiającego do wnętrza budynku powietrza. Kanały wentylacyjne mogą mieć różny kształt, różną grubość i być wykonane z różnych materiałów. Stojąc przed wyzwaniem wyboru odpowiednich kanałów wentylacyjnych, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę m.in. takie elementy jak wymagana w danych warunkach przepustowość, ilość dostępnego miejsca na montaż systemu oraz sposób przeznaczenia samego budynku.
Jakie są rodzaje kanałów wentylacyjnych ze względu na kształt?
Obecnie tworząc systemy wentylacji, można zastosować jeden z trzech głównych kształtów kanałów wentylacyjnych:
- Okrągłe kanały wentylacyjne – Najczęściej stosowany rodzajów kanałów wentylacji. Używany przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym, jest łatwy w montażu i w później eksploatacji, a do tego takie kanały wentylacyjne są łatwo dostępne. Ich wadą jest to, że do ich zastosowania potrzebne jest dużo przestrzeni.
- Prostokątne kanały wentylacyjne – Tego typu kanały wentylacyjne są wybierane przede wszystkim w magazynach, w fabrykach, w lokalach usługowych, w galeriach handlowych oraz w obiektach o charakterze przemysłowym. Kanały prostokątne odznaczają się niską wysokością, która jest połączona z dużą przepustowością powietrza.
- Owalne kanały wentylacyjne – Tego typu kanały są kompromisem pomiędzy kanałami okrągłymi i prostokątnymi. Ich największą zaletą jest to, że w porównaniu z kanałami okrągłymi nie wymagają zastosowania tak dużej ilości materiałów izolacyjnych, co znacznie zmniejsza koszty ich montażu.
Rodzaje kanałów wentylacyjnych ze względu na materiał wykonania i poziom elastyczności
W zależności od rodzaju budynków, w którym montowany jest system wentylacji, możliwe jest zastosowanie kanałów wentylacyjnych, które będą wykonane z różnych materiałów. W przypadku obiektów mieszkalnych najczęściej stosowane są kanały wentylacyjne z włókna szklanego lub z tworzyw sztucznych. Z kolei w obiektach przemysłowych częściej montuje się blaszane kanały wentylacyjne. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonane zostały kanały wentylacyjne, mogą mieć one inną sztywność.
- Sztywne kanały wentylacyjne spiro – wykorzystuje się przede wszystkim w budynkach przemysłowych. Większa sztywność sprawia bowiem, że kanał wentylacyjny jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dużą zaletą sztywnych kanałów wentylacyjnych jest też to, że nie stanowią one żadnego problemu podczas wykonywania prac konserwacyjnych. Nie zaleca się jednak ich stosowania w obiektach mieszkalnych, ponieważ odznaczają się gorszą izolacją akustyczną.
- Elastyczne kanały wentylacyjne fleksy – tworzone przede wszystkim z folii PCV są chętnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym ze względu na łatwość i niski koszt montażu. Wadą elastycznych kanałów wentylacji jest to, że cechują się dużymi oporami powietrza i niestety nie są możliwe do wyczyszczenia.