Jakich błędów przy wyborze klimatyzacji się wystrzegać?
Systemy klimatyzacji są obecnie bardzo popularne w naszym kraju. Korzystają z nich nie tylko pracownicy biur i osoby przebywające w budynkach użyteczności publicznej, ale także wielu prywatnych inwestorów, którzy decydują się na zastosowanie klimatyzacji w swoich prywatnych domach lub w mieszkaniach. Wybierając i montując klimatyzację często jednak niestety popełnia się przy tym błędy, które znacznie zmniejszają nie tylko wygodę użytkowników, ale również funkcjonalność samego systemu. Jakich błędów szczególnie powinniśmy się wystrzegać przy wyborze i montażu klimatyzacji?
Co zrobić, żeby uniknąć popełnienia wskazanych poniżej błędów?
Przede wszystkim warto jest, powierzyć zainstalowanie systemu klimatyzacji profesjonalistom, takich jak np. Everesti. Oczywiście klimatyzację można też zamontować samemu, jednak bez właściwej wiedzy i doświadczenia, popełnienie przy tym nawet podstawowych błędów nie będzie zbyt trudne. Na pewno przed rozpoczęciem montażu trzeba dokładnie przeczytać otrzymaną wraz z urządzeniami instrukcję i zalecenia dotyczące ich montażu.
A jakie błędy są najczęściej popełniane przez osoby, które postanawiają samodzielnie zamontować klimatyzację?
Klimatyzacja a sprawny system wentylacji
Decydując się na system klimatyzacji, który będzie mógł zwiększyć nasz komfort przebywania w pomieszczeniach, trzeba pamiętać o tym, że klimatyzator nigdy nie zastąpi sprawnego systemu wentylacji, a jedynie może go wesprzeć. Zadaniem systemu klimatyzacji jest schładzanie cyrkulującego w pomieszczeniach powietrza. Jakość powietrza będzie jednak zależała głównie od sprawności stosowanego systemu wentylacji. Bez tego nawet najbardziej złożona klimatyzacja nie umożliwi osiągnięcia odpowiednich wyników i zapewnienia w pomieszczeniach w pełni komfortowych warunków.
Zbyt duża ochrona i niewłaściwe miejsce montażu jednostki zewnętrznej
Problemem w użytkowaniu klimatyzacji może być też wybranie nieprawidłowego miejsca montażu oraz zastosowanie zbyt dużej ochrony jednostki zewnętrznej systemu. Od miejsca zamontowania jednostki zewnętrzne będzie zależała funkcjonalność systemu. Umieszczenie jednostki zewnętrznej w miejscu, w którym w zasadzie przez cały dzień będzie wystawiona na działanie słońca, nie wpłynie zbyt dobrze na sprawność systemu. Bardzo szybko może np. zacząć spadać efektywność klimatyzacji. Jednostkę zewnętrzną najlepiej jest umieścić na północnej ścianie budynku lub w zacienieniu. Jednocześnie podczas montowania klimatyzatora, trzeba też zadbać o to, żeby zapewnić mu swobodny przepływ powietrza. Nie powinno się go blokować zbyt dużą zabudową czy posadzonymi w celu ograniczenia nasłonecznienia krzewów, czy innych roślin.
Nieprawidłowe umiejscowienie jednostki wewnętrznej
Dużą rolę w prawidłowym działaniu systemu klimatyzacji odgrywa też właściwe umiejscowienie jednostki wewnętrznej klimatyzatora. Powinno być ono umiejscowione w takim miejscu, żeby wydobywające się z urządzenia zimne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na domowników, tylko w takie miejsce, żeby później mogło łatwo wpływać na temperaturę powietrza w całym pomieszczeniu.
Złe odprowadzanie kondensatu
Ważne dla prawidłowego funkcjonowania systemu klimatyzacji jest również właściwe odprowadzenie kondensatu. Podczas schładzania ciepłego powietrza w pomieszczeniach efektem ubocznym są powstające skropliny. Najlepiej jeżeli są one odprowadzane do kanalizacji. Jeżeli pasuje nam takie rozwiązanie, wówczas należy poprowadzić z urządzenia do odpływu w zmywarce rurkę. Trzeba przy tym się upewnić, że całe połączenie jest szczelne. W przeciwnym razie zapach z rur kanalizacyjnych będzie mógł się przedostać do klimatyzatora, co poskutkuje wydobywaniem się z niego bardzo nieprzyjemnego zapachu i znacznym pogorszeniem komfortu domowników.