Jak działają pompy ciepła?
Doskonała wydajność, efektywność, energooszczędność oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – gruntowe, wodne lub powietrzne pompy ciepła to coraz powszechniejszy i bardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynków i wody użytkowej.
Zasada działania pompy ciepła
Sam schemat działania pompy ciepła uzależniony jest w dużej mierze od tzw. dolnego źródła ciepła. Najpopularniejszym i najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, które wykorzystują powietrze jako wymiennik energii, działają więc podobnie jak tradycyjne klimatyzatory. Powietrze zewnętrzne jest zasysane przez wentylator, dostarczający ciepło z otoczenia do czynnika chłodniczego w parowniku. Wytworzona para pobierana jest przez sprężarkę, która podnosi temperaturę i ciśnienie, doprowadzając do skraplania się czynnika chłodniczego i oddania ciepła, które jest rozprowadzane do instalacji domowych, gdzie najczęściej stosuje się wodę jako transporter ciepła. W wyniku obniżenia ciśnienia czynnik chłodniczy zmienia z powrotem stan skupienia na ciepły, wracając do zaworów rozprężnych. Tam cykl skraplania i wymiany cieplnej powtarza się od nowa.
Gdzie można zamontować pompę ciepła?
Powietrzne pompy ciepła można zamontować praktycznie wszędzie, ponieważ podobnie jak klimatyzatory, występują w formie monobloku lub jako split, składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Nadają się one zarówno do montażu na etapie budowy domu lub w późniejszym czasie, gdy przeprowadzana jest modernizacja systemu grzewczego. Montując tego rodzaju pompę ciepła, nie wymaga się dużych nakładów finansowych na przygotowanie terenu pod instalację.
Montaż i eksploatacja pomp ciepła nie jest skomplikowany i choć są sporym wydatkiem, pozwalają w dłuższej perspektywie na oszczędności finansowe i energetyczne.