Jak działa i jakie są zalety wentylacji mechanicznej?
Obecnie inwestorzy podczas projektowania i wykonywania budynków mają do wyboru dwa rodzaje wentylacji: wentylację grawitacyjną lub wentylację mechaniczną. Od dłuższego czasu standardem jest już jednak wykorzystywanie wentylacji mechanicznej. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, jak działa wentylacja mechaniczna, czym się różni od wentylacji grawitacyjnej, jakie są jej największe zalety oraz jakie mogą być jej wady.
Na czym polega wentylacja mechaniczna?
Każdy system wentylacji mechanicznej składa się z dwóch części: z systemu kanałów nawiewno-wywiewnych oraz z rekuperatora. Właśnie to urządzenie odróżnia wentylację mechaniczną od grawitacyjnej. W wentylacji grawitacyjnej ruch powietrza jest bowiem wymuszany przez ciąg kominowy, z kolei w wentylacji mechanicznej właśnie przez rekuperator. Urządzenie to nie tylko nawiewa do pomieszczenia świeże powietrze z zewnątrz, ale także usuwa nieświeże powietrze z wnętrza pomieszczeń. Co bardzo ważne, dzięki oddzielnemu przepływowi powietrze wywiewane nie miesza się z powietrzem nawiewanym.
Jakie są największe zalety wentylacji mechanicznej?
Jedną z największych zalet wentylacji mechanicznej jest to, że wspomniany rekuperator umożliwia również odzysk ciepła. Pochodzące z zewnątrz budynku chłodne powietrze jest wstępnie ogrzewane. Jest to możliwe dzięki znajdującemu się w rekuperatorze wymienniku ciepła. Najlepsze wymienniki potrafią ograniczyć straty ciepła nawet o 90%. Stosując wentylację grawitacyjną, ciepło to trafiłoby poza budynek. Zastosowanie wentylacji mechanicznej sprawia więc, że uzyskuje się znaczne oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń.
Według specjalistów stosowanie wentylacji mechanicznej istotnie poprawia także panujący w pomieszczeniach mikroklimat. Zastosowanie takich systemów znacznie poprawia jakość powietrza, którym się oddycha. Wentylacja mechaniczna skutecznie usuwa z nawiewanego powietrza wszelkie zanieczyszczenia i przykre zapachy. Ma również wpływ na wilgotność powietrza, która także jest optymalizowana. Specjaliści podkreślają również tę zaletę, że działanie rekuperacji może być też łatwo dostosowane do naszych potrzeb
Czy wentylacja mechaniczna ma jakieś wady?
Największą wadą systemów wentylacji mechanicznej są jej koszty, które ze względu na bardziej skomplikowaną budowę są jednak znacznie wyższe od kosztów wentylacji grawitacyjnej. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba się więc liczyć z nieco wyższymi początkowymi kosztami całego przedsięwzięcia. Zwykły ciąg kominowy będzie na pewno tańszy niż wykonanie specjalnych kanałów wentylacyjnych, zakup rekuperatora i montaż nawiewników. Sama wentylacja mechaniczna wiąże się też z nieco wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Rekuperator jest zasilany energią elektryczną, dodatkowo trzeba też wziąć pod uwagę koszty serwisu wentylacji, ewentualnej wymiany filtrów czy wyczyszczenia kanałów wentylacyjnych.
Wszystkie te wydatki związane z korzystaniem z wentylacji mechanicznej powinny się jednak zwrócić już po kilku latach użytkowania systemu. Wszystko dzięki możliwości odzysku ciepła.